Trend zamykania delfinariów

Delfinaria już dawno przestały być dobra inwestycją. W ostatnich 25 latach widać zdecydowany trend w Europie w kierunku zamykania delfinariów. Związany jest on zarówno z rozwojem wiedzy naukowej na temat potrzeb biologicznych, emocjonalnych i społecznych delfinów, drastycznego naruszania ich dobrostanu w niewoli jak i z rozwojem świadomości ekologicznej społeczeństw państw europejskich.

Trend ten nasila się szczególnie ostatnio – i w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza po tym, jak filmy dokumentalne:  „Blackfish” czy wcześniej oskarowy dokument „Zatoka delfinów” pokazały kulisy funkcjonowania krwawego delfinowego biznesu.

Nawet delfinoterapia nie jest już wystarczajacym argumentem, by przekonać do tego typu obiektów.

antwerp_dolphinarium

Obecnie trzynaście państw członkowskich Unii Europejskiej nie posiada delfinariów. Czternaste – Finlandia – zamknęło swoje delfinarium pod koniec 2015 r.

FINLANDIA

Fińskie delfinarium w Särkänniemi od dłuższego już czasu było nierentowne, co w oficjalnym komunikacie potwierdził właściciel – spółka Tampereen Särkänniemi Ltd. Odwiedzało je mało turystów, a wpływy z biletów nie były w stanie pokryć bardzo dużych kosztów funkcjonowania takiego obiektu. W opublikowanym na stronie internetowej delfinarium oświadczeniu możemy przeczytać: „Ta nieopłacalność finansowa delfinarium i ogólna zmiana postawy społeczeństwa nie są nowymi zjawiskami. Stawały się bardziej oczywiste na przestrzeni wielu ostatnich lat”.

WŁOCHY

W 2013 roku decyzją władz zamknięto włoskie delfinarium w Rimini. Badania, prowadzone przez policję Corpo Forestale, ujawniły, że Delfinarium w Rimini, naruszając przepisy włoskiego kodeksu karnego i przepisy regulujące funkcjonowanie ogrodów zoologicznych, dopuściło się następujących wykroczeń: podawanie środków uspokajających i hormonoterapii delfinom w celu zmniejszenia agresji i zachowań seksualnych; trzymanie zwierząt w warunkach, które w istotny sposób naruszały fizyczne i psychiczne potrzeby zwierząt; niezapewnienie cienia dla zwierząt (w temperaturach sięgających 35 ° C); niewystarczające chłodzenie wody i niewydolny system oczyszczenia; brak niezbędnych urządzeń w celu oddzielenia zwierząt chorych lub poddanych kwarantannie; zła opieka weterynaryjna. We wrześniu 2013 r delfinarium zostało ukarane grzywną € 18,000 i nakazano je zamknąć. Cztery delfiny butlonose trzymane w Delfinarium w Rimini, zostały skonfiskowane i przekazane do Delfinarium w Genui, gdzie pozostają do dzisiaj.

SZWAJCARIA

W 2013 r. zamknięto też jedyne delfinarium w Szwajcarii –  w Parku Connyland w Lipperswil. Od tego czasu w Szwajcarii obowiązuje też zakaz importu delfinów. Warto zaznaczyć, że w 3 ostatnich latach funkcjonowania delfinarium padło tam 8 delfinów, a w całej historii funkcjonowania obiektu – ponad 30.

NIEMCY

W Niemczech w ciągu ostatnich 20 lat zamknięto 7 delfinariów. Obecnie zostały tylko 2: Zoo Duisburg i Tiergarten Nurnberg. Ich działalność spotyka się z olbrzymia krytyką i protestami zarówno organizacji niemieckich jak i międzynarodowych.  Zoo Duisburg odznacza się bardzo wysokim poziomem śmiertelności delfinów. Wg Ministerstwa Środowiska Nadrenii Północnej – Westfalii między 1991 a 2011 padło tam 15 osobników, a ostatnio 22 grudnia 2015 padło tam kolejne cielę. Wg nieoficjalnych danych padło tam łącznie około 60 delfinów.

GRECJA

Od 2012 r w Grecji, decyzją parlamentu nie wolno wykorzystywać zwierząt w żadnych przedstawieniach i komercyjnych pokazach. Grecja utrzymała tę ustawę w mocy, mimo zaskarżenia jej w 2014 r. przez  jedyne greckie delfinarium Attika Zoological Park. Delfinarium to działa nielegalnie.  Od początku działało ono bez niezbędnych pozwoleń a delfiny wypożyczono  z przebudowywanego i odnawianego wtedy delfinarium w Kłajpedzie na Litwie.

CHORWACJA

W 2007 r. władze Chorwacji nie dały zezwolenia na powołanie do życia pierwszego w tym kraju delfinarium, które miało powstać w  miejscowości Vodnjan.

W lipcu 2009 roku, w Chorwacji Państwowy Instytut Ochrony Przyrody uchwalił rozporządzenie zakazujące trzymania waleni w niewoli w celach komercyjnych.

CYPR, WĘGRY, SŁOWENIA

Od 2011 r. zakaz importu waleni obowiązuje też na Cyprze. W 1997 roku na Cyprze uchwalono dekret ministerialny zakazujący pokazów waleni i wykorzystywania waleni do celów komercyjnych. Po tym, jak dekret wszedł w życie, w 1999 roku, cypryjskie delfinarium – Ayia Napa Marine Park  – zostało zamknięte. Zakaz importu delfinów obowiązuje też na Węgrzech, zaś w Słowenii zakaz obejmuje wykorzystywanie waleni do jakichkolwiek pokazów.

WIELKA BRYTANIA

Ciekawym przykładem jest Wielka Brytania, gdzie wprawdzie nie ma zakazu istnienia  delfinariów, ale wymagane normy trzymania delfinów w niewoli są tak wysokie, że żaden inwestor nie próbuje nawet im sprostać, gdyż przestaje to być już opłacalne finansowo.  W latach 70-tych istniało w UK ponad 36 delfinariów. Ostatnie delfinarium w Wielkiej Brytanii zamknięto w 1993 r.

MADERA / PORTUGALIA 

Od czasu do czasu pojawiają się próby uruchomienia nowych delfinariów. od 2012 r. prywatny inwestor zabiegał o uruchomienie delfinarium na portugalskiej wyspie Madera. Inicjatywa ta do dziś jest skutecznie blokowana przez krajowe i lokalne władze oraz organizacje pozarządowe.

 

INICJATYWY PRAWNE W USA, ZMIERZAJĄCE DO ZAMYKANIA OCEANARIÓW I DELFINARIÓW

Kalifornia

24 lutego, 2014 roku, burmistrz Malibu, Joan House podpisał zgłoszone przez Radę Miejską rozporządzenie, zgodnie z którym wszystkie delfiny powinny mieć prawo do wolności. W uzasadnieniu podano: “delfiny i walenie znane są ze swojej wysokiej inteligencji i życia emocjonalnego i tym samym należy im się prawo do wolności i życia zgodnie ze swoją naturą”.

6 marca natomiast, członek rady stanu Kalifornia Richard Bloom zaproponował przyjęcie aktu prawnego o dobrostanie i bezpieczeństwie orek, zakazującego przetrzymywanie odłowionych bądź urodzonych w niewoli orek do celów rozrywkowych, co odbiło się szerokim echem w mediach. Akt ten zakazuje również prowadzenia rozrodu, w tym poprzez sztuczną inseminację, orek przebywających w niewoli na terenie Kalifornii.

Nowy Jork

W lutym 2014, sekretarz stanu Greg Ball zgłosił ustawę, która zakazuje posiadania i przetrzymywania orek w akwariach i delfinariach na terenie stanu Nowy Jork. 25 marca, komisja senacka ds. ochrony środowiska przyjęła tę ustawę. Na terenie stanu Nowy Jork nie istnieją obiekty posiadające orki w niewoli, jednak gest ten ma wymiar symboliczny i stanowi znaczący głos w poparcia dla zakończenia niewoli delfinów i orek.

Karolina Południowa

W 1982, przy udziale działacza na rzecz zwierząt Marka Bermana wprowadzono pierwsze w USA prawo stanowe zakazujące trzymania ssaków morskich w niewoli.  W 2001, władze stanowe wprowadziły poprawki prawne, ograniczające ochronę jedynie do delfinów i waleni, po tym jak Riverbanks Zoo w Columbii ogłosiło plany otwarcia pokazów lwów morskich. W listopadzie 2013 roku, Berman powiedział: “Będziemy ciężko pracować, aby ochronić to prawo, jeśli pojawią się próby wprowadzania dalszych zmian”.

 Hawaje

Gdy w 2002 pojawił się projekt utworzenia delfinarium w centrum handlowym na wyspie Maui, fundacja Pacific Whale Foundation wraz z innymi grupami działaczy z powodzeniem doprowadziła do wprowadzenia przez władze stanowe zakazu pokazów delfinów i waleni w niewoli.

 

Przenoszenie delfinowego biznesu do krajów mniej przywiązujących wagę do ochrony środowiska i do krajów rozwijających się

Właściciele parków morskich i delfinariów, widząc narastającą falę protestów i czując presję opinii publicznej, próbują ratować swoje dochody przenosząc biznesy do Rosji, do krajów Bliskiego Wschodu, do Azji – m.in. do Chin, na Filipiny. SeaWorld, który po ujawnieniu w filmie “Blackfish” kulis delfinowego biznesu notuje rekordowe spadki przychodów, oficjalnie informuje swoich akcjonariuszy o tego typu strategii. W 2014 r. SeaWorld rozpoczął współpracę z australijską firmą mediową Village Roadshow, przy pomocy której chce uruchomić swoje parki morskie właśnie w Azji i w Rosji. W chwili obecnej rozwój obiektów przetrzymujących w niewoli delfiny ogranicza się do regionu Rosji, kilku krajów Azji (głównie Chiny) oraz Bliskiego Wschodu.

Znamienne jest to, co m.in. dzieje się obecnie we Wietnamie, gdzie władze miasta Danang, które ma ambicję stać się najnowocześniejszym miastem w całym Wietnamie, przyznały po rozmowach z organizacją Animals Asia, iż plan otwarcia w tym mieście delfinarium (które chce otworzyć tam rosyjska firma Utrish Dolphinarium Company Ltd) może okazać się wizerunkowym samobójstwem dla Danang.

Lista zamkniętych bądź nigdy nie otwartych delfinariów

Poniższa lista zawiera spis obiektów przetrzymujących delfiny i walenie w niewoli, które zostały zamknięte lub których otwarcia zaniechano:

Nazwa obiektu Lokalizacja Status
Lerner Marine LabBimini, Bahamas Islands Bimini, Wyspy Bahama Zamknięte
Marineland Adelaide, Australia Zamknięte
Waragamba Dam Dolphinarium Waragamba, Australia Zamknięte
Antwerp Zoo Dolphinarium Antwerpia, Belgia Zamknięte
Hagenbeck Zoo Dolphinarium Hamburg, Niemcy Zamknięte
Kinder Zoo Dolphinarium Rapperswil, Szwajcaria Zamknięte
Tel Aviv Dolphinarium Tel Aviv, Izrael Zamknięte
Luna Park Dolphinarium Tel Aviv, Izrael Zamknięte
Seaquarium San Andres, Kolumbia Zamknięte
Ocean Reef Club Dolphinarium Key Largo, Floryda, USA Zamknięte
Oklahoma City Zoo Dolphinarium Oklahoma City, Oklahoma, USA Zamknięte
Ocean World Ft Lauderdale, Floryda, USA Zamknięte
US Navy Dolphin Facility Key West, Floryda, USA Zamknięte
Santos Amusement Park Santos, Brazylia Zamknięte
Pływanie z delfinami (brak nazwy) Buenos Aires, Argentyna Zamknięte
Ocean Expo Dolphinarium Myrtle Beach, Karolina Południowa, USA Porzucono plany otwarcia
Pływanie z delfinami (brak nazwy) Managua, Nicaragua Porzucono plany otwarcia
Pływanie z delfinami (brak nazwy) Guatemala City, Guatemala Zamknięte
Europapark Rust Rust, Niemcy Zamknięte
Hansaland Dolphinarium Hamburg, Niemcy Zamknięte
Holiday Park Dolphinarium Hossloch, Niemcy Zamknięte
Phantasialand Dolphinarium Bruhl, Niemcy Zamknięte
Paramount Parks (cztery parki rozrywki) USA Zamknięte
WonderlandMaple Ontario, Kanada Zamknięte
Worlds of Fun Dolphinarium Kansas City, Missouri, USA Zamknięte
Knotts Berry Farm Dolphinarium Los Angeles, Kalifornia, USA Zamknięte
Six Flags Dolphinarium Aurora, Ohio, USA Zamknięte
Marine Life Dolphinarium Sioux Falls, Dakota Południowa, USA Zamknięte
Colorado Ocean Journey Denver, Kolorado, USA Porzucono plany otwarcia
Virginia Marine Science Center Virginia Beach, Virginia, USA Porzucono plany otwarcia
Delfinarium (brak nazwy) Maui, Hawaje, USA Porzucono plany otwarcia
Sealand Dolphinarium Victoria, Kolumbia Brytyska, Kanada Porzucono plany otwarcia
Montreal Biodome Quebec, Kanada Zlikwidowano pokazy białuch
Vancouver Aquarium Vancouver, Kanada Zlikwidowano pokazy orek
Granby Zoo Quebec, Kanada Porzucono plany otwarcia
Dolphin Swim Park Les Arcadins, Haiti Zamknięte
Flamingo Land Wielka Brytania Zamknięte
Brighton Dolphinarium Wielka Brytania Zamknięte
Morecambe Dolphinarium Wielka Brytania Zamknięte
Windsor Safari Park Wielka Brytania Zamknięte
Moulin Rouge Nightclub Paryż, Francja Zamknięte
Seaorama Galveston, Texas, USA Zamknięte
Ocean World Ft Lauderdale, Florida Zamknięte
Cedar Fair Sandusky, Ohio, USA Zamknięte
Kings Island Kings Island, Ohio, USA Zamknięte
Six Flags over Texas Arlington, Texas, USA Zamknięte
Six Flags Mid-America Eureka, Missouri, USA Zamknięte
Astro-World of Houston Houston, Texas, USA Zamknięte
Six Flags Magic Mountain Los Angeles, Kalifornia, USA Zamknięte
Paradise Acapulco, Meksyk Zamknięte
Centro Vacacional Meksyk Porzucono plany otwarcia
Edmonton Shopping Mall Edmonton, Kanada Zamknięte
Louisville Marine Display Louisville, Kentucky, USA Porzucono plany otwarcia
Dolphin Discovery Antigua Zamknięte
Atlantida Dolphinarium St Martin Porzucono plany otwarcia
Vodnjan Dolphinarium Vodnjan, Chorwacja Porzucono plany otwarcia
Kochin Oceanarium Project Kochi, Indie Porzucono plany otwarcia
Sindhudurg Sea World Project Sinhudurg, Indie Porzucono plany otwarcia
Blue Planet Aquarium Greater Noida, Indie Porzucono plany otwarcia
Connyland Dolphinarium Lipperswil, Szwajcaria Zamknięte
Dolphins Plus Dominika Zamknięte
Puerto Rico Dolphinarium Portoryko Porzucono plany otwarcia
Pływanie z delfinami (brak nazwy) Bluefield, Nicaragua Zamknięte
Backyard Dolphinarium Hurgata, Egipt Zamknięte
Safari World Dolphinarium Bangkok, Tajlandia Postrzymano import białuch
Georgia Aquarium Altanta, Georgia, USA Postrzymano import białuch
Maldives Dolphin Swim Park Malediwy Porzucono plany otwarcia
Dolphin Restaurant Bali, Indonezja Zamknięte
Pływanie z delfinami (brak nazwy) Anguilla Zamknięte
Blackbeard Cay Wyspy Bahama Zamknięte
Särkänniemi Adventure Park Finlandia Zamknięte
Kaş Dolphin Park Antalya, Turcja Zamknięte
Fethiye-Hisarönü Dolphin Park Muğla, Turcja Zamknięte
Delfinarium (brak nazwy) Izmir, Turcja Porzucono plany otwarcia

Źródło:  https://dolphinproject.net/campaigns/captivity-industry/captive-facilities-closed/